NMC NAMCCES School Ranking

RESULTS FOR THE COLLEGES OF EDUCATION
 
S/N NAME SEX INSTITUTION INDIVIDUAL SCORE INSTITUTIONS SCORE INSTITUTIONS RANK
1 EMMANUEL EZECHI M KADUNA STATE COLLEGE OF EDUCATION 34 17.6 7th
2 JOSHUA THOMAS M KADUNA STATE COLLEGE OF EDUCATION 14
3 TIMOTHY MAYWAYO M KADUNA STATE COLLEGE OF EDUCATION 6
4 DOGO JOEL M KADUNA STATE COLLEGE OF EDUCATION 6
5 HARUNA ALIYU MAINIGI M KADUNA STATE COLLEGE OF EDUCATION 28
6 TOM THOMAS JONES M AKWA IBOM STATE COLLEGE OF EDUCATION 18 15.6 11th
7 UDOAKA NYAKNO VICTOR M AKWA IBOM STATE COLLEGE OF EDUCATION 8
8 AKPAN UDUAK ALPHONSUS F AKWA IBOM STATE COLLEGE OF EDUCATION 20
9 MFON JOSEPHINE MICHAEL F AKWA IBOM STATE COLLEGE OF EDUCATION 8
10 DICK GOODLUCK ESITIMEH M AKWA IBOM STATE COLLEGE OF EDUCATION 24
11 OWOLABI ALLI ABIOLA M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION (SP) OYO 23 17.4 8th
12 MOROOF EMMANUEL OLADEJO M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION (SP) OYO 18
13 ADEDIGBA AJIBOLA SHARON F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION (SP) OYO 20
14 AZEEZ AMINAT TITILOPE F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION (SP) OYO 16
15 ABDULRAHEEM IBRAHIM ALABI M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION (SP) OYO 10
16 WASHIMA MOSES M COLLEGE OF EDUCATION KATSINA-ALA 24 12.8 16th
17 ANDUUL MSUGH M COLLEGE OF EDUCATION KATSINA-ALA 4
18 HILEJIME JENNIFER F COLLEGE OF EDUCATION KATSINA-ALA 4
19 NAJIME JULIUS A. M COLLEGE OF EDUCATION KATSINA-ALA 20
20 IORKAHA TERUNGWA M COLLEGE OF EDUCATION KATSINA-ALA 12
21 ALWASHI Y. SOLOMON M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION YOLA 19 14.3 14th
22 USMAN ADAMU UMAR M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION YOLA 14
23 ABUBAKAR S. ABDULLAHI M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, YOLA 13
24 SIMON MATHIAS M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, YOLA 11
25 MUH'D ABUBAKAR KOLE M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION TECH. GOMBE 24 18.2 6th
26 MUHAMMAD USMAN AUWEL M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION TECH. GOMBE 15
27 HARUNA YAHAYA M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION TECH. GOMBE 20
28 BITRUS IBRAHIM M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION TECH. GOMBE 14
29 AGU CHINAZA OBASI M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION TECH. GOMBE 18
30 AKANNI OLUWAFEMI SEUN M ADENIRAN OGUNSANYA COLL. OF EDU. IJANIKIN 25 21.8 3rd
31 CHAOLD ADEBOWALE MICHAEL M ADENIRAN OGUNSANYA COLL. OF EDU. IJANIKIN 24
32 ASOKERE MAUTON MONDAY M ADENIRAN OGUNSANYA COLL. OF EDU. IJANIKIN 22
33 OKEGADE OLUWASEUN ISAIAH M ADENIRAN OGUNSANYA COLL. OF EDU. IJANIKIN 13
34 NKWOCHA OBINNA EMMANUEL M ADENIRAN OGUNSANYA COLL. OF EDU. IJANIKIN 25
35 EREMISE ESIE I. F COLLLEGE OF EDUCATION AGBOR, DELTA STATE 8 14.0 15th
36 OMO SOMWAN HUMPHREY M COLLEGE OF EDUCATION AGBOR, DELTA STATE 14
37 NDIDI IFEANYI M COLLEGE OF EDUCATION AGBOR, DELTA STATE 11
38 UMEADI PETER C. M COLLEGE OF EDUCATION AGBOR, DELTA STATE 13
39 ODIGWE CHUKWUNALU M COLLEGE OF EDUCATION AGBOR, DELTA STATE 24
40 OGIEVA E. AUGUSTINA F COLLEGE OF EDUCATION EKIADOLOR, BENIN 16 17.0 9th
41 EHIOZOMWANGIE OSAREN F COLLEGE OF EDUCATION EKIADOLOR, BENIN 16
42 ATIBOROKOR AUGUSTINE O. M COLLEGE OF EDUCATION EKIADOLOR, BENIN 16
43 ONOJAME EVELYN OMAMOKE F COLLEGE OF EDUCATION EKIADOLOR, BENIN 8
44 IGBINOVIA E. ERIC M COLLEGE OF EDUCATION EKIADOLOR, BENIN 29
45 ADEDIJI OLADELE MUSIBAHUDEEN M OSUN STATE COLLEGE OF EDU., ILA-ORANGUN 26 14.4 13th
46 AWONIYI YAKUBU OJO M OSUN STATE COLLEGE OF EDU., ILA-ORANGUN 11
47 ADENIJI TOLU BENEDICT M OSUN STATE COLLEGE OF EDU., ILA-ORANGUN 8
48 RABIU TOPE F OSUN STATE COLLEGE OF EDU., ILA-ORANGUN 10
49 ABOLADE MUIDEEN ATOYESE M OSUN STATE COLLEGE OF EDU., ILA-ORANGUN 17
50 ONWUGHALU CHARITY F COLLEGE OF EDUCATION, MINNA 12 8.8 22nd
51 OBASEKI FIDELIS F COLLEGE OF EDUCATION, MINNA 8
52 ADAMU ABUBAKAR OKPAKI M COLLEGE OF EDUCATION, MINNA 8
53 AWOFOLAJU EBENEZER OLADAYO M COLLEGE OF EDUCATION, MINNA 0
54 UMAR ABUBAKAR DANJUMA M COLLEGE OF EDUCATION, MINNA 16
55 BASHIR HUSEINI KWACHE M COLLEGE OF EDUCATION, GINDIRI 28 15.2 12th
56 DIKDWAK TANGKAT STEPHEN M COLLEGE OF EDUCATION, GINDIRI 8
57 WAPBIYEL SHEME DATUHUN M COLLEGE OF EDUCATION, GINDIRI 8
58 ATABOT JUSTINE JAMES M COLLEGE OF EDUCATION, GINDIRI 20
59 MUSA YUSUF YUSUF M COLLEGE OF EDUCATION, GINDIRI 12
60 ABDURRAHEEM ABDURRAHMAN M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION ZARIA 40 30.8 1st
61 LAWAL ALIYU M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION ZARIA 32
62 ABDULAZEEZ IBRAHIM M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION ZARIA 26
63 OCHEME JOSEPH M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION ZARIA 30
64 OYINLOYE JOHNSON FEMI M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION ZARIA 26
65 ADEJARE ADEYEYE A. M EMMANUEL ALAYANDE C. O. EDU. OYO 29 25.2 2nd
66 AKINDEHINDE LATIFAT O. F EMMANUEL ALAYANDE C. O. EDU. OYO 18
67 IBRAHIM TAIWO H. M EMMANUEL ALAYANDE C. O. EDU. OYO 29
68 SALIMON LUKMAN A. M EMMANUEL ALAYANDE C. O. EDU. OYO 22
69 OLASENI JAMIU O. M EMMANUEL ALAYANDE C. O. EDU. OYO 28
70 JIMOH MUSTAPHA M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, OKENE 20 12.0 17th
71 ORBIH GLORY F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, OKENE 0
72 ADEMILOYE IYABO F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, OKENE 8
73 YUSUF AHMED M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, OKENE 20
74 DANIEL BUNMI ANASILI F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, OKENE 12
75 ESAN BOLATITO N. F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, ABEOKUTA 25 18.4 5th
76 ONI IFEOLUWA JOSHUA M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, ABEOKUTA 20
77 ADENEKAN LATEEFAT TEMITAYO F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, ABEOKUTA 8
78 AKINBANDE SHOLA GABRIEL M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, ABEOKUTA 16
79 OLATINGIRI MOSES O. M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, ABEOKUTA 23
80 ATERE LUKMAN M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, KONTAGORA 20 16.8 10th
81 ABDULRAUF MUDASHIR M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, KONTAGORA 16
82 EZEAGU JULIET N. F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, KONTAGORA 8
83 OBAFEMI SOLOMON M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, KONTAGORA 24
84 TANKO DAVID M FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, KONTAGORA 16
85 OMEH NDUBUISI E. M EBONYI STATE COLLEGE OF EDUCATION, IKWO 8 9.3 19th
86 NJOKU BLESSING N. F EBONYI STATE COLLEGE OF EDUCATION, IKWO 4
87 NJAKA IFEOMA M. F EBONYI STATE COLLEGE OF EDUCATION, IKWO 16
88 OKEME OBIANUJU G. F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, EHA-AMUFU 14 12.0 17th
89 OMEJE JOY F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, EHA-AMUFU 12
90 UGWU JACINTHA O. F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, EHA-AMUFU 11
91 AMADI CYNTHIA O. F FEDRAL COLLEGE OF EDUCATION, EHA AMUFU 9
92 UGWUJA CALISTER N. F FEDERAL COLLEGE OF EDUCATION, EHA-AMUFU 14
93 EZENWA DAMIAN NONSO M NWAFOR ORIZU COLL. OF EDU. ANAMBRA 36 19.4 4th
94 EGWURUBE CHARLES C. M NWAFOR ORIZU COLL. OF EDU. ANAMBRA 23
95 OKPALA CHUKWUDIRIM JOSEPH M NWAFOR ORIZU COLL. OF EDU. ANAMBRA 12
96 EYA CHRISTIANA N. F NWAFOR ORIZU COLL. OF EDU. ANAMBRA 8
97 ILOH GLORIA AMARACHI F NWAFOR ORIZU COLL. OF EDU. ANAMBRA 18
98 NDUBUISI IKECHUKWU W. M FEDERAL COLLEGE OF EDU. (T) UMUNZE ANAMBRA 13 9.2 20th
99 UWAKWE NDUBUISI F. M FEDERAL COLLEGE OF EDU. (T) UMUNZE ANAMBRA 8
100 EZE BASIL C. M FEDERAL COLLEGE OF EDU. (T) UMUNZE ANAMBRA 4
101 EZENDUKA KYRIAN N. M FEDERAL COLLEGE OF EDU. (T) UMUNZE ANAMBRA 9
102 EZEUKO CHINWE A. F FEDERAL COLLEGE OF EDU. (T) UMUNZE ANAMBRA 12
103 AJIBO CHIOMA PERPETUAL F FCT COLLEGE OF EDUCATION ZUBA 12 9.2 20th
104 ORJI AUGUSTINE N. M FCT COLLEGE OF EDUCATION ZUBA 4
105 ADIGUN RUKAYAT BUKKY F FCT COLLEGE OF EDUCATION ZUBA 8
106 ANTHONY HILARY ISONG M FCT COLLEGE OF EDUCATION ZUBA 6
107 OJONUGWA JAMES A F FCT COLLEGE OF EDUCATION ZUBA 16
 
 
 
 
  RESULTS FOR THE POLYTECHNICS
S/N NAME SEX INSTITUTION INDIVIDUAL SCORE INSTITUTIONS SCORE INSTITUTIONS RANK
1 SALAMI ABUBAKAR ONOJA M NASARAWA STATE POLYTECHNIC 8 6.7 21st
2 DIELSOEM C. TUAMSEEN M NASARAWA STATE POLYTECHNIC 4
3 MAGAJI .O. PETER M NASARAWA STATE POLYTECHNIC 8
4 AKINDELE.O. GEORGE M RUFUS GIWA POLYTECHNIC, OWO 22 14.6 15th
5 ADELERIN ADEOYE ENOCH M RUFUS GIWA POLYTECHNIC, OWO 12
6 AKADIRI JIMOH TEMIDAYO M RUFUS GIWA POLYTECHNIC, OWO 8
7 AGUNBIADE SILEOLA F RUFUS GIWA POLYTECHNIC, OWO 11
8 ODEDEJI OLUSHOLA AJIBOYE M RUFUS GIWA POLYTECHNIC, OWO 20
9 ODANWO NDUBISI I. M FEDERAL POLYTECHNIC, BIDA 20 16.4 13th
10 OYETUNJI ADENIYI SAMSON M FEDERAL POLYTECHNIC, BIDA 26
11 OLAJIDE TUNDE SAMUEL M FEDERAL POLYTECHNIC, BIDA 4
12 WHYTE TOJU CHIAMAKA F FEDERAL POLYTECHNIC, BIDA 18
13 BUHARI DAUDA M FEDERAL POLYTECHNIC, BIDA 14
14 ABDUL MUTALIB SANUSI M NIGER STATE POLYTECHNIC, ZUNGERU  8 11.2 17th
15 SOLAGBADE H. ABIODUN F NIGER STATE POLYTECHNIC, ZUNGERU  0
16 BRIDGET I. EDEH F NIGER STATE POLYTECHNIC, ZUNGERU  4
17 OGILI JOHNSON. E. M NIGER STATE POLYTECHNIC, ZUNGERU  14
18 ADAMI FRANCA JUMMAI F NIGER STATE POLYTECHNIC, ZUNGERU  30
19 OKOME OGHENEMEGA M DELTA STATE POLYTECHNIC 16 10.2 18th
20 IKE C. JUDE M DELTA STATE POLYTECHNIC 10
21 IGBUKU AJIROGHENE F DELTA STATE POLYTECHNIC 0
22 AKPOME TRACY ONOME F DELTA STATE POLYTECHNIC 12
23 ILORI F. LOVETTE F DELTA STATE POLYTECHNIC 13
24 AWOLOPE FELICIA OLUWATOBI F OSUN STATE COLLEGE OF TECHNOLOGY, ESA-OKE 14 9.2 20th
25 OGUNLEYE ADENIYI O. M OSUN STATE COLLEGE OF TECHNOLOGY, ESA-OKE 0
26 ALAO TEMITOLA TEMITOPE F OSUN STATE COLLEGE OF TECHNOLOGY, ESA-OKE 4
27 ASHIMOLOWO ADEDOYIN NAFISAT F OSUN STATE COLLEGE OF TECHNOLOGY, ESA-OKE 14
28 OYEJILE OLUWAYINKA. T. M OSUN STATE COLLEGE OF TECHNOLOGY, ESA-OKE 14
29 ISU IFEANYICHUKWU. U. M AKANU IBIAM FEDERAL POLYTECHNIC, UNWANA 28 21.6 6th
30 OYIM AKAA AMANNAYA M AKANU IBIAM FEDERAL POLYTECHNIC, UNWANA 24
31 OKO OKPARA ABRAHAM M AKANU IBIAM FEDERAL POLYTECHNIC, UNWANA 20
32 OGOEZE SAMUEL O. M AKANU IBIAM FEDERAL POLYTECHNIC, UNWANA 16
33 KALU PRINCE KELECHI. N. M AKANU IBIAM FEDERAL POLYTECHNIC, UNWANA 20
34 MUSA SAMUEL AUGUSTINE M AUCHI POLYTECHNIC 28 22.8 5th
35 ABDULRAZAK ISAAC M AUCHI POLYTECHNIC 18
36 OSALUMESE GODSPOWER M AUCHI POLYTECHNIC 16
37 OGUNAME E. LOUIS M AUCHI POLYTECHNIC 22
38 OKEKE ELOCHUKWU ISAAC M AUCHI POLYTECHNIC 30
39 FESTUS. O. TINA F NUHU BAMALI POLYTECHNIC, ZARIA 22 19.8 10th
40 OKORO CELESTINA F NUHU BAMALI POLYTECHNIC, ZARIA 14
41 ORAH BENJAMIN M NUHU BAMALI POLYTECHNIC, ZARIA 6
42 MACAVER. A. DAMILOLA F NUHU BAMALI POLYTECHNIC, ZARIA 15
43 IBRAHIM ABUBAKAR M NUHU BAMALI POLYTECHNIC, ZARIA 42
44 UMAR ISAH ADAM M COLLEGE OF ART SCIENCE AND REMEDIAL KANO 23 21.5 8th
45 MUH'D WAFIU A. M COLLEGE OF ART SCIENCE AND REMEDIAL KANO 20
46 AMINU A. SA'ADU M COLLEGE OF ART SCIENCE AND REMEDIAL KANO 18
47 IBRAHIM HAFIZA M COLLEGE OF ART SCIENCE AND REMEDIAL KANO 25
48 BASHIR SANUSI M JIGAWA STATE POLYTECHNIC, DUTSE 35 48.6 1st
49 MUBBARAK GARBA M JIGAWA STATE POLYTECHNIC, DUTSE 55
50 SAMAILA ALI M JIGAWA STATE POLYTECHNIC, DUTSE 53
51 NORIZI ABUBAKAR M JIGAWA STATE POLYTECHNIC, DUTSE 47
52 MUSLIM DALHA M JIGAWA STATE POLYTECHNIC, DUTSE 53
53 ABDULKADIRI AGBOOLA M OSUN STATE POLYTECHNIC, IREE   21 15.4 14th
54 ADEBAYO WASIU AYODEJI M OSUN STATE POLYTECHNIC, IREE   13
55 OLARINOYE AKEEM O M OSUN STATE POLYTECHNIC, IREE   5
56 OLANIYAN BUSOLA VICTORIA F OSUN STATE POLYTECHNIC, IREE   16
57 EGUNSOLA MATHEW M OSUN STATE POLYTECHNIC, IREE   22
58 ATUENYE SAMUEL M FEDERAL POLYTECHNIC EDE 4 13.6 16th
59 ADEDOKUN SAMUEL A. M FEDERAL POLYTECHNIC EDE 28
60 SARAFDEEN QUZEEM D. M FEDERAL POLYTECHNIC EDE 8
61 OWARE VICTORIA A. F FEDERAL POLYTECHNIC EDE 12
62 KOLAWOLE ZAINAB A. F FEDERAL POLYTECHNIC EDE 16
63 AFOLABI LATEEF OLA M COLLEGE OF TECHNOLOGY YABA 22 10.2 18th
64 OMIRENYI AUGUSTINE O. M COLLEGE OF TECHNOLOGY YABA 9
65 OBA JULIET C. F COLLEGE OF TECHNOLOGY YABA 8
66 ODUGBESAN TEMITOPE F COLLEGE OF TECHNOLOGY YABA 12
67 JIMOH OLUWAFUNMILAYO R. F COLLEGE OF TECHNOLOGY YABA 0
68 MUH'D U. BUHARI M FEDERAL POLYTECHNIC, BAUCHI 28 27.0 4th
69 UMAR MUJAHID ALIYU M FEDERAL POLYTECHNIC, BAUCHI 38
70 JAMES IKECHUKWU A. M FEDERAL POLYTECHNIC, BAUCHI 17
71 AMINA HAMZA F FEDERAL POLYTECHNIC, BAUCHI 26
72 OJUKWU OBINNA M FEDERAL POLYTECHNIC, BAUCHI 26
73 ADEDOKUN MICHEAL AYOBAMI M FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 34 18.4 11th
74 YUSUF WASIU OLAJIDE M FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 2
75 SALAMI OLUWATOSIN M. F FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 14
76 AMUDA RUKAYAT. O. F FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 18
77 TIJANI ISIAK .B M FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 24
78 OJO OLABODE KEHINDE M THE POLYTECHNIC, IBADAN 20 17.6 12th
79 ODUKOYA HABEEBULLAHI A. M THE POLYTECHNIC, IBADAN 16
80 ADEBISI TOLULOPE F. F THE POLYTECHNIC, IBADAN 14
81 BOLUMADE TOLULOPE F. F THE POLYTECHNIC, IBADAN 16
82 MOGBOLU VIVIAN IJEOMA F THE POLYTECHNIC, IBADAN 22
83 MGBEDORO MAXIMUS. C. M FEDERAL POLYTECHNIC, NEKEDE 20 21.6 6th
84 OBIMBA BLESSING F FEDERAL POLYTECHNIC, NEKEDE 16
85 OKORO CHUKWUNONYE M FEDERAL POLYTECHNIC, NEKEDE 20
86 SAMUEL EMMANUEL M FEDERAL POLYTECHNIC, NEKEDE 28
87 ELUCHIE WISDOM M FEDERAL POLYTECHNIC, NEKEDE 24
88 UKACHUKWU.C. ELVIS M ABIA STATE POLYTECHNIC, ABA 28 21 9th
89 OKOYE PHILIPS C. M ABIA STATE POLYTECHNIC, ABA 16
90 IGBONEKWU EMMANUEL M ABIA STATE POLYTECHNIC, ABA 20
91 NZEREM C. NAOMI F ABIA STATE POLYTECHNIC, ABA 20
92 OKOH INNOCENT M FEDERAL POLYTECHNIC NASARAWA 4 6.4 22nd
93 EMENIKE MARYAM C. F FEDERAL POLYTECHNIC NASARAWA 10
94 MUSA O. AISHAT F FEDERAL POLYTECHNIC NASARAWA 6
95 SULE DANIEL M FEDERAL POLYTECHNIC NASARAWA 4
96 ADIGUN A. CHRISTIANA F FEDERAL POLYTECHNIC NASARAWA 8
97 ABUBAKAR ALHASSAN M KANO STATE POLYTECHNIC 29 34.4 2nd
98 MAHI SHEHU ABUBAKAR M KANO STATE POLYTECHNIC 27
99 ABDULLAHI IBRAHIM M KANO STATE POLYTECHNIC 33
100 IBRAHIM ABUBAKAR S. M KANO STATE POLYTECHNIC 42
101 YUSUFU ABDULRAZAK M KANO STATE POLYTECHNIC 41
102 ETIM UNYIME UNYIME M AKWA IBOM STATE POLYTECHNIC 36 30.0 3rd
103 ESSIERS I. TIMOTHY M AKWA IBOM STATE POLYTECHNIC 28
104 UDO I. PETER M AKWA IBOM STATE POLYTECHNIC 12
105 EKPO UFAN -ABASI ERNEST M AKWA IBOM STATE POLYTECHNIC 36
106 PATRICK ANIEKAN AUGUSTINE M AKWA IBOM STATE POLYTECHNIC 38